Hemoroidy - účinná prevence i řešení problému

Přesto, že by se mohlo zdát, že díky dnešnímu rychlému životnímu stylu, sedavému zaměstnání či špatné životosprávě jsou hemoroidy specialitou několika posledních let, není tomu tak. Lidstvo jimi trpí již od nepaměti. I Ludvík XIV. trpěl tímto onemocněním a roku 1686 se podrobil slavné operaci píštěle, kterou provedl Charles F. Fénix.

Statistiky uvádí, že hemoroidy na vlastní kůži poznal každý třetí dospělý Čech. Řadí se mezi jedno z nejčastějších onemocnění dnešní doby, ale k lékaři se s ním chodí jen málo. Je to především kvůli ostychu otevřeně hovořit o obtížích intimních partií této části lidského těla – konečníku a řitním otvoru.

O co se vlastně jedná?

Hemoroidy, někdy nazývané též hemeroidyLékařský slovník uvádí toto: hemoroidy – řitní žilní městky, tzv.„zlatá žíla“. Rozšíření žilních struktur, které jsou v okolí dolní části konečníku a řitního kanálu. Na jejich vzniku se podílejí značnou měrou poruchy vyprazdňování, zejm. dlouhodobá zácpa. Vnitřní hemoroidy se projevují krvácením a v pozdější době mohou vyhřezávat do řitního kanálu. Zevní hemoroidy, které jsou viditelné pouhým okem, mohou někdy způsobit velmi bolestivý zánět řecky haimorrhoides flebes krvácející žíly. Pojďme se na hemoroidy podívat trochu blíže a popsat si jak se projevují a co se s nimi dá dělat. Hemoroid (řecky Haimorrhoides flebes, alternativní český název je zlatá žíla, píštěl, případně zkomoleně hemeroid). Hemoroidy jsou přirozenou součástí konečníku a řitního otvoru. Fungují coby hydraulické polštáře, které jemně působí na utěsnění řitního kanálu, aby dosáhly dokonalého udržení stolice.

O onemocnění hemoroidů hovoříme ve chvíli, kdy tyto žíly začnou činit obtíže – krvácení, svědění, pálení, pocit tupého tlaku v konečníku, bolet nebo vlhnutí. Jedná se v podstatě o onemocnění cévního systému, spočívající v rozšíření a zápalu žíly v konečníku. Vnitřní hemoroidy vznikají uvnitř konečníku do vzdálenosti 3-4 cm od análního otvoru. V případě, že otečou natolik, že výrazně zasáhnou do průsvitu konečníku či análního kanálu, začnou se projevovat krvácením a bolestí při vyprazdňování stolice, případně i produkcí hlenu. Opakované dráždění hemoroidů při vyprazdňování pak vede k jejich postupujícímu zápalu a dalšímu natékání. Nakonec mohou vystoupit z konečníku. Onemocnění vnitřních hemoroidů provází několik stádií: V prvním stadiu jsou žíly nateklé, avšak nevyskytují se jiné obtíže. Může docházet ke svědění. Ve druhém stadiu jsou již žíly značně nateklé a zasahují do průsvitu konečníku či análního otvoru. Přichází bolest a krvácení při vyprazdňování, svědění, případně i pocit nedokonalého vyprázdnění. Již v tomto stadiu je třeba navštívit lékaře a provést odborné vyšetření. Ve třetím stadiu hemoroidy rostou, obtíže jsou stále větší. Při vyprazdňování vystupují z konečníku, ale dají se ještě zasunout nazpět. Čtvrté stadiu pak již hemoroidy nelze zasunout zpět. Jsou velké a kromě výše zmiňovaných obtíží mohou působit další komplikace (například znemožnění sezení) Vnější hemoroidy se vyskytují okolo řitního otvoru. Většinou mají charakter malých drobných hrudek na žilním systému. K jejich zápalu a roztažení dochází málokdy.

Co může být příčinou vzniku hemoroidů?

  • Sedavý způsob života
  • Problémy se stolicí
  • Opakované průjmy nebo zácpy
  • Častá jízda na kole
  • Vysoký nebo kolísavý krevní tlak
  • Různé choroby žilního systému (křečové žíly a je podporující choroby)
  • Záliba v nadměrně kořeněných jídlech

Jak hemoroidům předcházet?

Máte-li problém s hemeroidy, vyhněte se papíruZdánlivě snadná, ale ne vždy účinná, je změna životosprávy - úprava jídelníčku, zvýšení aktivního pohybu a omezení nevhodných aktivit. Sedací polštářek někdy pomůžeUrčitě neuškodí pořídit polštářek na židli, který pomáhá snižovat podráždení konečníku. Jako opravdu účinnou zbraň pro boj s hemeroidy nabízíme naše elektronická bidetová sedátka. MUDr. Nelson Menda k tomu říká: "Vzhledem k tomu, že hemoroidy jsou velmi citlivé, může toaletní papír způsobit poranění a podráždění této oblasti, nehledě na to, že s pouhým papírem nelze dokonalé čistoty dosáhnout." Poraďte se se svým lékařem; je velmi pravděpodobné, že bude mít s elektronickým bidetem kladné zkušenosti.

Co Vám můžeme nabídnout?

Pro náš elektronický bidet nepotřebujete v bytě či domě žádné extra místo. Nahrazuje běžné toaletní sedátko, oproti kterému se liší pouzdrem na omývací spršku, která po stisku tlačítka (buď na přímo na sedáku nebo u lepšího modelu na dálkovém ovladači) vyjede a teplou vodou Vás osprchuje. Naše modely disponují ohřevem vody a připojují se odbočkou na běžný přívod studené vody ke splachovaí nádržce. Nehraje roli, zda je nádržka součástí mísy (tzv. kombi WC), pod stropem na zdi nebo zabudovaná za zdí v případě závesné toalety. Všechny naše modely jsou vybaveny českým tlačítky, takže je zaručeno snadné a srozumitelné ovládání i pro starší osoby. Více se o vlastnostech bidetů dozvíte přímo zde:

Elektronický bidet BID-2200

Základní elektronický bidet WC KOMFORT BID-2200

Luxusní bidet YB-770

Luxusní elektronický bidet WC KOMFORT YB-770 s dálkovým ovládáním