Z historie WC hygieny

Očista toaletním papírem, na kterou jste zvyklí, je stará přes tisíc let. Toaletní papír, zprvu dostupný jen pro bohatší společenské vrstvy, se začal více používat v sedmnáctém století díky rozšíření novin a tudíž dostupnosti levného papíru všem. Do té doby ti chudší využívali hobliny, seno, mech či mycí houbu. Není třeba komentovat málo hygienické aspekty, zejména u mycí houby, kde docházelo k přímému kontaktu s výkaly.

 

Země Orientu na tom byly z hlediska hygieny lépe, omývání konečníku vodou je pro ně standardem odedávna až do dneška. Zkuste říct třeba v Thajsku, že se po velké otíráte papírem a budou si o vás myslet, jaké jste čuně. Jeden Thajec se vyjádřil poměrně jasně: co je to za čuňata, místo aby to omyli, tak to rozpatlávají papírem. Naše společnost je na uvedený způsob „očisty“ zvyklá, takže to tak nevnímá, ale takto na naši toaletní "hygienu" opravdu koukají.

 

Toaleta se sprchou na omytí

Dlužno dodat, že ani orientální způsob očisty není úplně „to pravé“: ačkoliv je součástí záchodu sprcha na omytí konečníku (viz fotka nahoře), samotné záchody jsou vesměs smradlavé a nepohodlné - tureckého typu. Těžko by totiž šla zkombinovat sprcha na umytí spolu s porcelánovou mísou evropského typu – nebyl by tam žádný prostor na manipulaci se sprchou tak, aby zároveň nedošlo k postříkání či dokonce znečištění okolí.

 

Nestoupat!

I proto se můžete v asijských zemích setkat s touto značkou. Místní nejsou zvyklí na běžné WC mísy a pokud na nějakou takovou narazí třeba v lepším hotelu či restauraci, stoupají si na ně, jako by šlo o vyvýšené turecké záchody.

 

Japonské WC

Není divu, že opravdová revoluce přišla v osmdesátých letech minulého století v Japonsku, kde vynalezli tzn. japonskou toaletu neboli elektronický bidet – záchodové sedátko, které pomocí vysouvatelné trysky hygienicky omyje  konečník. Bez potřeby toaletního papíru, bez potřeby manipulace s nepohodlnou sprchou. Postupem doby došlo ke zdokonelní a hlavně zlevnění a proto pro vás špičková sedátka (zvaná též elektronické bidety) můžeme do ČR dovážet a nabídnout za rozumnou cenu.

Sprchovací bidetové sedátko YB-770

Seznamte se, sedátko WC KOMFORT je tady. S bezkontaktní očistou jde o naprosto hygienické řešení hodné společnosti 21. století.